Kuriozitete

Gjermania i rikthen Namibisë kryqin 500 vjeçar

Gjermania është e vendosur të kthejë një Objekti të shekullit të 15 që mori nga Namibia e njohur si Kryqi i Gurit.

Ministrja e Shtetit për Median dhe Kulturën, Monica Gruetters të premten tha se gjesti tregoi se Gjermania ishte e angazhuar të kontabilizonte për të kaluarën koloniale.

“Një sinjal i qartë se ne jemi të përkushtuar për të rivlerësuar të kaluarën koloniale”, tha Gruetters në një konferencë shtypi në Berlin.

Piketa e navigimit të lartë prej 3.5 metrash, ngritur nga eksploruesi portugez Diogo Cao, u vendos për herë të parë në bregdetin e Namibisë më 1498.

Ajo u dërgua në Gjermani në 1893 pasi zona u bë një protektorat perandorak gjerman dhe është në shfaqje në Muzeun Historik Gjerman në Berlin.

Kryqi i Gurit, i cili mbart stemën portugeze, është paraqitur në hartat e botës së vjetër, tha muzeu.

Në qershor 2017, qeveria e Namibisë kërkoi zyrtarisht kthimin e saj.

Gruetters do të udhëtojë me Presidentin e Muzeut Historik Gjerman, Raphael Gross në Namibi, për të dorëzuar monumentin në gusht, tha të premten ministrja gjermane e Kulturës.

Brenda një simpoziumi në vitin 2018, Kryqi i Gurit mund të ndezë diskutimet rreth historisë gjermane të sundimit kolonial dhe kthimin dhe e objekteve koloniale.

Image

Trego më shumë

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button