Lajme

E rëndë/ 24 të vdekur, mbi 40 të zhdukur pas ciklonit të madh

Të paktën 24 vetë janë vrarë dhe dhjetra janë zhdukur në pjesët e Zimbabve Lindore të goditur nga efektet periferike të Idai-së tropikale të ciklonit, të cilat sulmuan Mozambikun fqinj, raportuan autoritetet vendase.

Ministria e Informacionit e Zimbabve njoftoi në Tëitter se deri më tani numri i viktimave ka shkuar në 24 duke përfshirë dy studentë, ndërsa të paktën 40 njerëz të tjerë janë plagosur.

Një grup njerëzish janë larguar nga shtëpitë e tyre duke shkuar në majë të një mali duke pritur që të shpëtonin, por erërat e forta kanë penguar helikopterët që ishin nisur për t’I shpëtuar.

Autoritet njoftojnë se mijëra njerëz janë prekur, energjia është prerë dhe ura të mëdha janë përmbytur.

“Informacioni që kemi deri më tani është se mbi 100 vetë janë të humbur dhe disa prej tyre” mund të kenë vdekur, tha Joshua Sacco, një anëtar i parlamentit në rrethin Chimanimani për AFP.

Trego më shumë

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button