Lajme

Xhamia ku vranë dhjetëra besimtarë myslimanë në Zelandën e Re është ndërtuar nga një shqiptar

Një nga xhamitë, të cilat u sulmuan ditën e djeshme në Zelandën e Re, thuhet të jetë ndërtuar nga një shqiptar i Kosovës.

Ai që e ka ndërtuar xhaminë ka qenë Masar Krasniqi, i cili ka emigruar në Zelandën e Re që në moshën 19 vjeçare, njofton shqiptarja.com

Së bashku me një grup myslimanësh, Masari vendosi gur-themelin në këtë xhami më 30 mars 1979. Thuhet madje se ndërtimi i vendit të shenjtë mysliman u ndërtua duke lënë në hipotekë shtëpinë.

Për shërbim që ka bërë ndaj komunitetit, Krasniqi është dekoruar me medalje nga shkëlqesia e saj Mbretëresha Elizabeta II.

Në sulmin e djeshëm terrorist humbën jetën 49 persona dhe u plagosën dhjetëra të tjerë.

Në pranga është vënë 28-vjeçari Brenton Tarrant, i cili doli sot përpara gjykatës me akuzën për vrasje në masë.

Trego më shumë

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button