fbpx
Lifestyle

Vuani nga aknet? Kurën e paskemi në shtëpi dhe nuk e kemi ditur

Aknet bëjnë që lëkura të duket gjithnjë e irrituar dhe e gjitha për shkak të poreve të bllokuara. Për të hequr aknet përveç ilaçeve ekzistojnë edhe disa maska mjaft efikase dhe ndihmuese. Një e tillë është edhe trajtimi me bazë domaten.

Domatja si një kurë për aknet në fytyrë:

Mënyra më e thjeshtë

Merrni një domate dhe masazhoni me lëngun e saj pjesët që keni shenjat nga aknet.

Maska me domate

Kjo metodë duhet të funksionojë mirë edhe në akne në gradë edhe më të rëndë. Me tulin e domates krijoni një pastë. Vendoseni atë në fytyrë dhe mbajeni për 15 deri në 20 minuta.

Nëse nuk doni të mbani domaten për një orë në fytyrë ka një mënyrë tjetër më të lehtë. Përzieni një lugë gjelle me lëng domate me disa pika lëng limoni në një pjatë të vogël, aplikoni këtë përzierje në zonat e prekura të lëkurës, mbajeni këtë maske për pesë minuta, pastaj shpëlajeni me ujë të ngrohtë.

Trego më shumë

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button