fbpx
Politike

Brexit/ Kryeministrja britanike paralajmëron dorëheqjen në rast se…

Kryeministrja britanike Theresa May ka deklaruar se do të japë dorëheqjen në rast se Brexit miratohen në Parlamentin Evropian.

“Unë jam e përgatitur të largohem nga kjo punë më herët se sa kam menduar për të bërë atë që është e drejtë për vendin tonë dhe partinë tonë”.

Kryeministri tha se e dinte se deputetët e Tory nuk donin që ajo të udhëhiqte fazën tjetër të bisedimeve të Brexit “dhe unë nuk do të qëndroj në rrugën e kësaj”.

May nuk përmendi një datë të nisjes në një mbledhje të mbushur të komitetit të vitit 1922.

Kryeministrja May u tha 300 deputetëve të Tory në takimin “ne duhet të marrim marrëveshjen dhe ta dorëzojmë Brexitin”.

“Unë i kërkoj të gjithëve në këtë dhomë që të mbështesin marrëveshjen në mënyrë që të mund të kryejmë detyrën tonë historike – të japim vendimin e popullit britanik dhe të largohemi nga Bashkimi Evropian me një dalje të qetë dhe të rregullt”.

Trego më shumë

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button