Politike

Përfitime të pajustifikuara për shkak të pozitës, dënohet me 13 vjet ish-presidenti

Ish-presidenti Luiz Inacio Lula da Silva është dënuar për herë të dytë me akuza për korrupsion dhe pastrim parash dhe është dënuar me gati 13 vjet burg.

Lula u paraqit të mërkurën në një gjykatë në qytetin jugor të Curitiba për pranimin e punëve të rinovimit nga dy kompani ndërtimi në një shtëpi në fermë, në këmbim të sigurimit të fitimit të kontratave me kompaninë shtetërore të naftës Petrobras.

Ai u dënua me 12 vjet dhe 11 muaj nga gjykata në qytetin jugor të Curitiba.

Prillin e kaluar, Lula filloi të vuante një dënim prej 12 vjetësh dhe 11 muajsh, pasi u dënua për të njëjtat akuza që përfshinin rinovime në një apartament në bregdet të paguar nga kompanitë e ndërtimit.

Tatoli i dënimit të tij mund të shkojë në më shumë se 25 vjet. 73-vjeçari, i ka mohuar të gjitha akuzat kundër tij, duke pretenduar se ata ishin të motivuar politikisht me qëllim të parandalimit të tij nga konkurrenca në zgjedhjet e vitit të kaluar që fitoi Presidenti aktual i së djathtës ekstreme Jair Bolsonaro.

Duke mbrojtur veten në rastin më të fundit, ai tha se shtëpia në fermë nuk i përket atij dhe titulli i saj ishte në emër të një prej miqve të tij, Fernando Bittar.

Por gjyqtarja e Curitiba, Gabriela Hardt, nuk u bind dhe vuri në dukje se “familja e ish-presidentit Lula shpesh frekuentoi fermën sikur të ishte pronar”.

“I akuzuari mori këto përfitime të pajustifikuara për shkak të pozitës së tij si president i republikës, për të cilin kërkohet sjellje shembullore”, – tha ajo.

Mbi ish- presidentin rëndon edhe një akuzë tjetër e cilaka të bëjë me “Car Ëash”, emri i një hetimi të thellë korrupsioni, fillimisht i mbikëqyrur nga ministri aktual i drejtësisë i Brazilit, ish-gjyqtari Sergio Moro.

Hetimi zbuloi një operacion të madh të paligjshëm që përfshinte Petrobras dhe kompanitë kryesore të ndërtimit dhe ryshfet për politikanët e disa partive.

Lula është profili më i lartë i disa figurave politike dhe të korporatave që duhet ti nënshtrohen hetimit. Moro komunikoi dënimin e tij të parë pasi gjeti ish-presidentin fajtor për pranimin e një apartamenti luksoz bregdetar si një ryshfet nga një kompani ndërtimi, gjithashtu në këmbim të kontratave me Petrobras.

Kreu i Partisë së Punëtorëve të Lulës, Gleisi Hoffmann, shkroi në Tëitter se “persekutimi i Lula vazhdon”.

Javën e kaluar, Lula kërkoi leje për t’u larguar nga burgu për të marrë pjesë në funeralin e vëllait të tij, por autorizimi erdhi shumë vonë, vetëm pas varrimit.

“Ata nuk më kanë lejuar të them lamtumirë ndaj Vavës nga mizoria e pastër. Të gjitha që mund të bëj është të rri këtu dhe të qaj,”tha Lula.

Trego më shumë

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button