Bota

Humb jetën aktori amerikan, njeriu i parë me ngjyrë që fitoi çmimin ‘Oscar’

Ka humbur jetën në moshën 94-vjeçare aktori amerikan, Sidney Poitier. BBC shkruan se vdekja e yllit të Hollivudit u konfirmua nga  zyra e ministrit të punëve të jashtme të Bahamas. Poitier ishte afrikano-amerikani i parë që mori një çmim Oscar për filmin e tij të vitit 1963 Lillies of the Field.

Poitier ishte gjithashtu regjisor, shkrimtar dhe diplomat. Filmat e tij më të suksesshëm janë: ‘Story of a Crime’, ‘Guess’s Who’ ‘Coming to Dinner’.

Ai lindi në Miami, Florida. Ai u rrit në ishullin Katie të Karaibeve dhe më pas u transferua në Miami, ku prindërit e tij, Reginald James Poitier dhe Evelyn Auden, udhëtuan për të shitur domate dhe prodhime të tjera bujqësore në Katie Island.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close