fbpx
Bota

Muzikantët e botës po humbasin vendet e punës, Wuhan’i fillojë punën me orkestra

Kina po zhvillon festivalin e saj të parë të muzikës klasike që nga fillimi i pandemisë së koronavirusit, duke shfaqur muzikantë nga epiqendra fillestare e shpërthimit në një përpjekje për të ndihmuar në procesin e shërimit psikologjik dhe emocional.Muzikantët nga Orkestra Filarmonike e Wuhan do të paraqesin një simfoni korale “To 2020” kushtuar viktimave të COVID-19, e shkruar nga Zou dhe dy partnerë.Transmeton Gazeta Metro

Një kompozitor nga Wuhan, Zou Ye, qyteti qendror kinez ku virusi COVID19 u zbulua për herë të parë në fund të vitit të kaluar, tha se koncerti i së shtunës në mbrëmje është pjesë e një përpjekjeje për të punuar përmes zhgënjimit dhe pafuqisë në rrugën drejt dashurisë dhe tolerancës .

Më shumë se 11 milion njerëz në Wuhan dhe zonën përreth tij iu nënshtruan një bllokimi drakonian 76-ditor në fillim të pandemisë. Qyteti përbën 3,869 nga 4,634 vdekjet e Kinës nga virusi dhe pjesa më e madhe e më shumë se 85 mijë rasteve.

Fundi i bllokimit në 8 Prill u pa si një pikë kthese kryesore në betejën e Kinës kundër virusit, e cila tani është përmbajtur, pa raportuar raste të transmetimit lokal në më shumë se dy muaj. Trauma emocionale ende mbetet për shumë të mbijetuar, familjet e viktimave dhe punonjësit shëndetësorë të vijës së parë dhe muzika mund të ofrojë një medium tjetër për të eksploruar ndjenja të tilla, tha Zou.

Zou tha se festivali gjithashtu kërkon të ofrojë një rreze shprese për muzikantët që kanë vuajtur ekonomikisht nga pandemia përmes mungesës së mundësive të interpretimit. Qëndroni të sigurt dhe të informuar me azhurnimet mbi përhapjen e koronavirusit”Kur muzikantët e botës po humbasin vendet e punës, ne mund të fillojmë të punojmë me orkestra”tha kompozitori Zou.

Trego më shumë

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button