Bota

Nëntë majmunë vaksinohen kundër Covid-19 në një kopsht zoologjik

Nëntë majmunë janë vaksinuar kundër coronavirusit në kopshtin zoologjik të San Diego në Kaliforni. Zyrtarët kanë thënë se katër orangutanë dhe pesë bonobo morën injeksione kundër COVID-19 në janar dhe shkurt. Kjo erdhi pasi disa gorilla në kopshtin zoologjik u infektuan me virusin, me gjasë nga kontakti me një punëtor të kopshtit zoologjik i cili doli pozitiv për virusin.

Tre bonobo dhe një gorillë pritet gjithashtu të marrin vaksinën eksperimentale kundër COVID-19 për kafshët, sipas AP. Kishte tetë gorilla të ultësirës perëndimore në Safari Park të kopshtit zoologjik që u infektuan me virusin në fillim të këtij viti, por gorillat janë rikuperuar, sipas kopshtit zoologjik të San Diego.

Siç thuhet më tej, një nga gorillat, Winston, i cili është më i vjetër, zhvilloi pneumoni dhe sëmundje të zemrës. Kopshti zoologjik kishte njoftuar në janar se kishte siguruar një furnizim të kufizuar të “një vaksine” për kafshët mes shpërthimit COVID-19 midis gorillave.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
%d bloggers like this: