Bota

Uragani ‘Grace’ godet furishëm/ 8 persona humbin jetën, përfshirë dhe familjen me 6 anëtarë

Të paktën tetë persona kanë ndërruar jetë pasi Uragani Grace përshkoi Meksikën lindore, duke sjellë shi të rrë mbyeshëm dhe erëra të forta dhe shkaktuar ndërprerje të energjisë elektrike dhe përmbytje. Vd ek jet dhe dëmet më të mëdha ndodhën në shtetin Veracruz, ku stuhia shkuli pemët, sipas BBC. Në kryeqytetin e shtetit, Xalapa, shumë rrugë u kthyen në lumenj baltë.

Uragani më vonë u dobësua duke u kthyer në stuhi tropikale. Sidoqoftë, erërat e forta dhe reshjet u raportuan se po shkaktonin më shumë përmbytje ndërsa Grace udhëtonte në veri të Mexico City. Stuhia solli shpejtësinë e erës deri në 200 km/orë (125mph) kur arriti në bregun e kontinentit të Meksikës. Nga tetë personat e vdekur, gjashtë ishin anëtarë të së njëjtës familje thanë zyrtarët e qeverisë shtetërore.

Banorët e qytetit bregdetar të Tecolutla në Veracruz, thanë se uragani kishte qenë shkatërrues. “Ju thjesht mund të dëgjoni bubullimën e pemëve që bien, tingëllonte shumë e keqe, shumë e tmerrshme,” tha Laura Jacinto, duke shtuar: “Isha shumë e fri kësuar, u fr ikësova shumë mbrëmë.” Një tjetër banor, i quajtur Adolfo Lopez, tha: “Kulmi … gjithçka është zhdukur, mori gjithçka me vete”.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
%d bloggers like this: