Bota

Zbulohet një specie e re në Australi, ja si duket “peshkaqeni që ecën”

Në pjesën veriore të Australisë është zbuluar një specie e re peshkaqeni dhe shkencëtarët kanë pohuar se kjo mund të tregojë shumë për teorinë e evolucionit.

“Të dhënat gjenetike tregojnë se speciet e zbuluara evoluuan pasi peshkaqenët u larguan nga zonat e tyre natyrale, u izoluan në vende të reja dhe zhvilluan specie të reja”, sqaron doktori Dudgeon, nga Universiteti i Queensland. Në filmimet e kapura, shihet se peshkaqeni i zbuluar së fundmi, përveçse të notojë, mundet edhe të ecë.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
%d bloggers like this: