Covid-19

Shefi i Modernas zbulon sa do të kushtojë vaksina anti-Covid-19, E përballueshme për çdo qytetar

Vaksina e kompanisë farmaceutike amerikane, Moderna do të kushtojë midis 25 dhe 37 eurove për dozë, në varësi të sasisë së porositur nga qeveritë botërore, konfirmoi Stephane Bancel për të përjavshmen gjermane Welt am Sonntag. “Vaksina jonë kushton afërsisht e njëjtë me vaksinën e gripit, e cila kushton midis 8 dhe 40 euro”, tha ai. Mediat e huaja kanë raportuar më parë se Komisioni Evropian dëshiron të arrijë një marrëveshje me Modernan për të blerë miliona doza me një çmim më të ulët se 25 euro.

“Asgjë nuk është nënshkruar ende, por ne jemi afër një marrëveshje me Komisionin e BE-së. Ne duam të dorëzojmë vaksinat në Evropë dhe jemi në negociata konstruktive”, tha Bancel, duke deklaruar se është çështje ditësh kur marrëveshja do të nënshkruhet. Kompania më parë njoftoi se efektiviteti i vaksinës është 94.5 për qind. Reuters shkruan se BE-ja ka negociuar me Moderna që nga korriku.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
%d bloggers like this: