Categories Lajme

Europol publikon pamjet e operacionit: Si u shkatërrua grupi kriminal me në krye një shqiptar, vepronte në Belgjikë dhe Spanjë

Policia e Antwerpit në Belgjikë dhe Garda Civile Spanjolle, e mbështetur nga Europol, kanë vënë në shënjestër një rrjet kriminal të përfshirë në trafikun e kanabisit dhe kokainës dhe pastrimin e parave.

Anëtarët e dyshuar të këtij grupi kriminal të strukturuar, me qendër në Antwerp, njiheshin tashmë për aktivitete të shumta kriminale, duke përfshirë vjedhjet, trafikun e armëve të zjarrit, falsifikimin e parave dhe disa forma të trafikut të drogës.

Hetimi filloi në prill 2022 pasi policia zbuloi se një restorant në Deurne, Antwerp, po përdorej si mbulesë për shitjet e drogës. Shumë anëtarë të dyshuar të rrjeteve kriminale dihej se e përdornin restorantin si vend takimi. I dyshuari kryesor drejtonte një grup kriminal të strukturuar “familjar”, i përbërë nga disa të afërm dhe kontakte të tjera që luanin role të ndryshme në të gjitha nivelet e organizatës.

Shumica e të dyshuarve kanë kombësi belge dhe shqiptare ose belge dhe kosovare, thotë Europol.

Ky rrjet u zbulua se kishte kontakte të ngushta me një rrjet të dytë kriminal të drejtuar nga një shtetas spanjoll që jetonte në Sint-Gillis-Waas, Belgjikë. Ky grup kriminal lidhej me importimin e hashashit nga Spanja dhe nxjerrjen e ngarkesave të kokainës nga porti i Antwerpen. Rrjeti kishte lidhje me disa punonjës të korruptuar që punonin në zonën e portit.

Nga hetimet rezultoi gjithashtu se të afërmit e këtij individi, me banim në Spanjë, ishin aktivë në pastrim parash në rajonet e Almería dhe Granada.

Për të shmangur zbulimin, të dyshuarit kanë përdorur komunikim të koduar, dokumente identiteti false dhe automjete të regjistruara me identitet të rremë. Ata dyshohen gjithashtu për pastrimin e fitimeve të tyre kriminale përmes kompanive ligjore dhe bizneseve të pasurive të paluajtshme me bazë në Shqipëri, Kosovë, Belgjikë dhe Spanjë.

Dita e aksionit më 10 maj çoi në:

  • 42 kontrolle në shtëpi (35 në Belgjikë dhe 7 në Spanjë)
  • 30 arrestime në Belgjikë
  • Një restorant u mbyll

Konfiskimet përfshijnë drogë (kokainë, hashash dhe kanabis); armë, municione, silenciatorë dhe jelek antiplumb; dokumente të falsifikuara dhe telefona celularë; asete duke përfshirë 14 automjete, një kamper, ora luksoze, 50 000 euro në një llogari bankare dhe rreth 60 000 euro para në dorë.

Europol koordinoi aktivitetet operacionale, lehtësoi shkëmbimin e informacionit dhe ofroi mbështetje analitike. Europol gjithashtu ofroi një analizë të thellë të të dhënave të koduara të komunikimit, si dhe mbështetje financiare për organizimin e aktiviteteve operacionale. Në ditën e veprimit, Europol dërgoi dy ekspertë në Antwerp, Belgjikë, për të kontrolluar informacionin operacional në kohë reale dhe për të mbështetur hetuesit në terren.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Lezhë/ Apeli lë në fuqi pezullimin e kreut të Kadastrës dhe përgjegjësit të Legalizimeve

Gjykata e Apelit ka lënë në fuqi pezullimin nga detyra të Drejtorit të Agjencisë së…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Tiranë,Kapet dhe vihet në pranga një 45-vjeçar që posedonte armë zjarri, me qëllim shitjen

Tiranë, Në zbatim të masave të përcaktuara në planin operacional mbarëkombëtar “Sundimi i ligjit”, u…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

U zbulua në përgjimet e “SKY” me mbretin e lojërave të fatit, arrestohet në Dubai Denis Bajri Brajoviç

Është arrestuar në Dubai shtetasi Denis Bajri Brajoviç, i cili ishte shpallur në kërkim për…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Masakra e “Don Boskos”, gazetari jep detaje: Si e largoi punonjësi i karotrecit vrasësin

Gazetari Eni Ferhati ka treguar dinamikën e vrasjes së Erion Çelës në Don Bosko, e…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Këmbimi valutor/ Me sa blihen e shiten dollari dhe euro, çfarë ndodh me monedhat e tjera

Në tregun e këmbimit valutor sot një dollar amerikan do të blihet me 95.4 lekë…

LEXO ME SHUME