Kulture

Lamtumirë Agim Rada! Skulptori i njohur ndahet nga jeta në moshën 70-vjeçare

Një lajm i hidhur për kulturën dhe artin raportohet sot.

Skulptori i njohur Agim Rada ka ndërruar jetë në moshën 70-vjeçare pasi ndodhej i shtruar në spital prej pak ditësh.

Mësohet se Rada prej kohësh mjekohej për probleme me mushkëritë.

Ai lindi më 24 maj 1953 në Tiranë. Punimet i tij përfshijnë statujat, skalitur në bronz të figurave të tilla si Marin Barleti, Gjergj Elez Alia, Onufrit, Petro Marko etj.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close