Kulture

Publikohen nominimet për çmimet Oscar, gratë mbizotërojnë në këtë edicion, rekord i ri për Akademinë

Janë publikuar nominimet për edicionin e 93-të të çmimeve Oscar. Sipas BBC, ajo që bie në sy është numri tepër i lartë i grave të nominuara, 70 gra kanë marrë në total 76 nominime, një rekord i ri ky për Akademinë .

Dy gra u nominuan për regjisorin më të mirë, hera e parë që më shumë se një grua është përzgjedhur për atë çmim në historinë 93-vjeçare të çmimeve.

Sacha Baron-Cohen, Carey Mulligan, Olivia Colman, Daniel Kaluuya dhe Sir Anthony Hopkins janë ndër yjet britanikë të nominuar për Oskaret e këtij viti.

Vanessa Kirby, Gary Oldman dhe Riz Ahmed janë ndër të nominuarit e tjerë në Mbretërinë e Bashkuar.

“Mank”, drama bardh e zi me protagonist Oldman dhe shkrimtarin Citizen Kane Herman Mankieëicz, kryeson fushën e përgjithshme me 10 nominime.

Fituesit e këtij viti do të shpallen në ceremoninë e vonuar në 25 Prill

Filmi më i mirë:

Borat Subsequent Moviefilm
Judas and the Black Messiah
Mank
Ma Rainey’s Black Bottom
Minari
Nomadland
One Night in Miami…
Promising Young Ëoman
Sound of Metal
The Trial of the Chicago 7

Regjisori më i mirë

Lee Isaac Chung, Minari
Emerald Fennell, Promising Young Ëoman
Spike Lee, Da 5 Bloods
Aaron Sorkin, The Trial of the Chicago 7
Chloé Zhao, Nomadland

Aktorja më e mirë

Viola Davis, Ma Rainey’s Black Bottom
Andra Day, The United States vs. Billie Holiday
Vanessa Kirby, Pieces of a Ëoman
Frances McDormand, Nomadland
Carey Mulligan, Promising Young Ëoman.

Aktori më i mirë

Riz Ahmed, Sound of Metal
Chadëick Boseman, Ma Rainey’s Black Bottom
Anthony Hopkins, The Father
Delroy Lindo, Da 5 Bloods
Gary Oldman, Mank.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
%d bloggers like this: