fbpx
Kulture

“Sa mall shok i dashur, do takoheshim këtë verë”, kolegët e miqtë dedikime prekëse për regjizorin, Gjergj Xhuvani

Regjisori i dhuroi publikut shqiptar momente të paharrueshme kinematografike në të dyja epokat, edhe pse siç kolegët rrëfejnë, kulmin e arriti pas viteve ’90. Qe i parë që me “Parullat” e Ylljet Aliçkës bëri të mundur që filmi shqiptarë të prekte një skenë të madhe ndërkombëtare, si ajo e Festivalit të Kanës.

Kolegë e miq, të tron.ditur nga ndarja e parakohshme nga jeta e njeriut dhe kineastit të madh, e kujtojnë Gjergjin përmes veprave të tij dhe fragmenteve jetësore.

Të shumtë janë ata që e kanë shprehur trishtimin e dhimbjen edhe përmes rrjeteve sociale. Lexoni disa nga postimet prekëse:

Trego më shumë

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button