Kulture

Shuhet regjisori i njohur, autor i vargjeve të paharruara Fabit Beqiri

Shuhet aktori, regjisori dhe dramaturgu i njohur Fabit Beqiri. Lajmi i trishtë bëhet me dije nga miq dhe të afërm përmes postimeve në rrjete sociale.

“…nën një portokalle moj të ndala unë ty; lulet e limonit moj të binin mbi sy…”. Janë këto vargje që bashkë me veprën e tij artistike do ta bëjnë të pa harruar për të gjithë ne.

“Rrugët e Vlorës kanë qënë të mbushura me limon dhe portokalle. Ne e nisnim ngacmimin te limonët dhe e vazhdonim te pemët e portokalleve, ky ishte dhe kuptimi i agrumeve te kënga që kam shkruar për të bukurën Dashuri”, rrëfente vite më parë pinjolli i fundit i krijimtarisë së muzikës së parë qytetare vlonjate Fabit Beqiri.

Teksti i plotë

“Në një portokalle moj”

të ndala une ty

lulet e limonit moj

të binin në sy

Ngrie kokën lartë moj

se më dogji malli

bjente gusha jote moj

aromë portokalli…

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close