Kulture

Zbulohet shpella e paeksploruar më parë, e veçanta e saj që i la pa frymë të gjithë

Një shpellë masive e paekploruar dhe me “rëndësi kombëtare” është zbuluar në shkretëtirën kanadeze.

Ajo ishte vërejtur në muajin prill nga një skuadër e anketimit të qeverisë, teksa ishin duke numëruar popullsinë në Parkun Provincial të Wells Gray, në British Columbia.

Një grup ekspertësh dhe gjeologësh shpellash morën një vështrim më të thellë.

Ata thanë se shpella “premton një kapitull dramatik të ri në historinë e eksplorimit të shpellës kanadeze”.

Biologu Bevan Ernst, i cili ishte në ekipin e vëzhgimit të caribou, e quajti jozyrtarisht zbulimin “Pika e Sarlaccit”, sepse dukej pak si varri i një Sarlacc, një krijesë imagjinare nga planeti Tatooine i paraqitur në Star Wars.

Ernst tha për BBC:

Ne nuk ishim duke kërkuar për shpella”

Hyrja e shpellës është 100 metra e gjatë me gjatësi prej 60 metra, për madhësinë e një fushe të vogël të futbollit ose të një fushe futbolli Kombëtare.

Ekipi beson se shpella është të paktën 180 metra e thellë, por u pengua nga matja formale e thellësisë për shkak të mjegullës nga një lumë “i turbullt” që rrjedh në hyrjen e shpellës.

Studiuesit thonë se dimensionet janë të pashembullt në historinë kanadeze të shpellës.

Gjeologia Catherine Hickson i tha BBC se të qëndroje pranë hyrjes masive të shpellës ishte “frymëzuese”.

Ajo u shpreh:

Mund të shihni borë në pjesën e poshtme, por gjithashtu mund ta shihni këtë zbrazëti të zezë”

Zonja Hickson thotë se hapi tjetër është organizimi i një udhëtimi për të eksploruar brendësinë e shpellës.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close