Kuriozitete

A e dini çfarë nuk duhet të bëni pas orës 21:00?!

Darka është një ndër pjesët e ditës që secili e shfrytëzon për të ndenjur me familjen, për të kosnumuar darkë.

Ndërkohë të gjithë duhet të kemi parasysh se ekzistojnë disa veprime që nuk duhet ti bëni asnjëherë në darkë.

Sipas mjekëve nëse kalon ora 21:00 ju nuk duhet të bëni veprimet e mëposhtme;

Nuk duhet të pini cigare

Hulumtimet kanë treguar se ata që pinë cigare vetëm para se të shkojnë në shtrat janë shumë të lodhur të nesërmen. Gjithashtu, duhanpirësit shpenzojnë më pak kohë në fazën REM, sepse nikotina liron serotonin hormon.

Mish për darkë

Nëse ju nuk doni që vakti të shqetësojë gjumin tuaj të fortë, hani ushqim të lehtë para gjumit. Tretje e proteinave në trup shpesh është punë intensive e vështirë, ndërsa trupi është në një gjendje tjetër.

Reçipeta shumë të ngushta

Rroba shumë të ngushta pengojnë ciklin gjumë, duke çuar në një temperaturë të rritur trupore si dhe duke zvogëluar nivelin e serotoninës. Pra, ju rekomandojmë që të flini me pizhame të rehatshme.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close