Kuriozitete

Artistja mori 84 mijë dollarë për të bërë një skulpturë, i dorëzon muzeut dy tablo të bardha

Në Danimarkë ka ndodhur një situatë shumë e pazakontë, lidhur me punën e një artisteje. Një muze pagoi plot 84 mijë dollarë një artiste, për të rikrijuar një skulpturë të vjetër. Por ajo veproi ndryshe; mori paratë dhe krijoi një vepër arti konceptuale.

Në momentin që muzeu u hap, me idenë se do ishte skulptura, aty u gjetën dy tablo të bardha, ndërsa paratë mungonin. Sigurisht artistja foli për këtë ngjarje, e cila nuk pranoi akuzat. “Unë nuk i kam vjedhur paratë, por kam shkelur kontratën dhe shkelja e kontratës është pjesë e punës”, tha ajo. Artistja tha gjithashtu se vepra e saj ishte 100 herë më e bukur se skulptura që iu kërkua të rikrijonte.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
%d bloggers like this: