Kuriozitete

Del në ankand diamanti 100 karat me vlerë 19 milion dollarë

Diamanti më i madh i prerë ndonjëherë në Rusi – një gur 100.94 karat i quajtur Alrosa Spectacle, do të dalë në ankand në Gjenevë gjatë këtij muaji. Diamanti mund të arrijë midis 12 dhe 18 milion franga zvicerane (19,96 milion dollarë).

“Ky diamant fantastik me ngjyrë, D 100 karat ishte prerë nga një gur i ashpër dhe fillimisht peshonte më shumë se 200 karat. Midis diamantit të përafërt dhe diamantit që po ofrojmë sot, u desh një vit e tetë muaj për t’u prerë në këtë gur të përsosur”.

Diamanti është një nga 144 pjesët që ofrohen në shitje, i cili gjithashtu përfshin unaza, vathë dhe copa të tjera të bëra me diamante, safirë dhe rubinë.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
%d bloggers like this: