Kuriozitete

Delfini ngjyrë rozë lindi një tjetër delfin të bukur

Delfini ngjyrë rozë i cili është afër zhdukjes lindi një delfin tjetër. Këta delfin janë të njohur si Pinky dhe mund të gjinden në Louisiana në lumin Calcasieu. Së fundmi janë  parë duke notuar së bashku me të voglin që ka lindur.  Pinky në fillim u pa 12 vite më parë nga kapiten Erik Rue.

Ai e pa duke notuar rreth zonës ku delfinët e tjerë ishin vendosur si delfin shumë aktiv seksualisht. Doli që çka kapiteni zbuloi ishin të vërteta sepse Pinky lindi një vogëlush ngjyrë rozë të bukur. Një video në Facebook është postuar ku shihet Pinky bashkë me të voglin e saj duke notuar. Është ngjyra e cila i bënë shumë të veçantë dhe janë specie shumë e rrallë, gati në zhdukje.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lexo edhe:

Close
Back to top button
Close
%d bloggers like this: