BotaKuriozitete

Dy shqiponja të detit u gjetën të ngordhura në Ishullin Wight.

Dy shqiponja të detit u gjetën të ngordhura në Ishullin Wight. Policia tha se një shqiponjë me bisht të bardhë u gjet në Dorset në fund të janarit së bashku me një të dytë në jug të Anglisë. Tek të dy shpendët po kryhen ekzaminime për të zbuluar se si kanë ngordhur. Forcat policore i kanë bërë thirrje kujtdo që ka informacion për ngjarjet të dalë përpara.

Zogjtë janë të pajisur të gjithë me pajisje gjurmuese GPS, duke lejuar që shtigjet e tyre të fluturimit të monitorohen. Tre shqiponja të tjera nga grupi në ishull dihet se ndodhen në Dorset raporton “BBC”. Zogjtë janë pjesë e një projekti të vazhdueshëm konservimi të drejtuar nga Forestry England dhe Fondacioni “Roy Dennis Wildlife”.

Projekti filloi në vitin 2019 dhe të paktën gjashtë zogj lëshohen çdo vit në Ishullin Wight. Të dhënat nga gjurmuesit kanë treguar se ata eksplorojnë gjerësisht, duke bërë fluturime prej më shumë se 160 km. Në Angli, ata kanë fluturuar deri në Norfolk dhe North Yorkshire dhe disa kanë bërë udhëtime deri në Francë, Holandë, Gjermani dhe Danimarkë.

Shumë prej tyre kthehen në ishull pas udhëtimeve të tyre. Ishulli Wight u zgjodh për të rifutur shqiponjat e dashura bregdetare, të njohura edhe si shqiponjat e detit, pasi ofron një habitat ideal me shumë peshq në ujërat e tij përreth. Ata janë zogu grabitqar më i madh në Mbretërinë e Bashkuar, me një hapje krahësh deri në 2.5 m dhe ushqehen kryesisht me peshq dhe zogj uji. / abcnews.al

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close