fbpx
Kuriozitete

E keni lexuar dhe parë kudo? Ja çfarë është ”Palm Angels”

Ish-drejtori artistik i Moncler, Francesco Ragazzi nuk kishte në plan që të krijonte një markë të vetën. Projekti i tij ”Palm Angels” ishte thjesht një libër që vendoset nëpër kafene, ku paraqiteshin fotografi me skena skejtbordi në Los Angeles. ”Linja ime është përfaqësimi i kulturës amerikane si i huaj. Emri ”Palm Angels”, vjen nga fotografia e parë që bëra për librin tim. Ishte një djalë flokëverdhë dhe po kërcente në ajër me patinën e tij në palmat e Kalifornisë. Mendova, ja tek janë palmat, ai duket si engjëll, kështu që ”Palm Angels””,-tha ai në një intervistë për Coveteur.

Ragazzi u shpreh se të jetuarit mes SHBA-së dhe Italisë, ka ndikuar që të shfaqë kuriozitet për të bërë bashkë dy kulturat. Ai u shpreh se marka lindi krejt rastësisht, pas bashkëpunimit me Pharrel Williams.

“Doja të isha fotograf mode, fotografia ka qenë gjithnjë pasioni im. Herën e parë kur shkova në Los Angeles kisha aparatin tim të vogël dhe u dashurova me qytetin. Kështu lindi me pak fjalë. Pastaj e prezantova projektin te Rizzoli [botues] dhe Pharrell Williams me të cilin po punoja. Ai ka qenë patinator kështu që shkroi parathënien e librit. Kjo ndodhi në vitin 2014. Pastaj një mik më tha, ”pse nuk nis një linjë tënden? Do të të mbështes”. Kështu nisi”,-thotë më tej ai.

”Palm Angels” u themelua në vitin 2015. Marka e ka bazën në Milano, megjithëse nuk mund të quhet një markë italiane, pasi frymëzimi i saj është kultura e skejtbordit në Los Angeles. Marka nuk është as amerikane, pasi Ragazzi e sheh kulturën amerikane në këndvështrimin e tij, si një i huaj. Në ditët e sotme, ”Palm Angels” është një nga markat e preferuarave të reperëve dhe yjeve të NBA. ”Palm Angels” ka krijuar një terren të sigurt në industrinë e modës dhe për njerëzit që nuk shohin ndonjë ndryshim mes veshjeve luksozeve dhe atyre të përditshmërisë.

Trego më shumë

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button