Kuriozitete

Mes tyre edhe shqiptarët në 1991, këto foto historike do t’ju lenë pa fjalë

Është e pamohueshme se të gjithë ne kemi ëndërruar të paktën njëherë të kthehemi në të kaluarën, duke përjetuar gjërat që i kemi parë vetëm në filma apo i kemi lexuar vetëm në libra.

Për fat të keq, nuk është zbuluar ende udhëtimi në kohë. Megjithatë, ne kemi rastin të shohim jetët e paraardhësve tanë përmes fotografive të vjetra, për të parë se edhe jeta e tyre ishte shumë e bukur.

Për shembull, ka pasur një kohë kur fermerët hipnin mbi derra, zyrat e dentistit dukeshin më të frikshëm se kostumet e Halloweenit dhe burrat mund të merrnin gjobë nëse vishnin rroba banje!

Bright Side ka bërë një përmbledhje të fotografive historike që kapin moment më pikante nga jeta e njrëzve të zakonshëm apo atyre të famshëm.

Mes këtyre fotove është edhe një që tregon për shqiptarët.

Arnold Schwarzenegger, Wilt Chamberlain dhe Hugh Hefner që dilnin bashkë në vitet 1970

Ushtrime nxemjeje të një roje nderi në Rusi, vitet 1990

Refugjatët shqiptarë në një anije mallrash që nisej nga Vlora për në portin italian të Barit më 8 gusht 1991

Halloween-i ishte vërtet i frikshëm në vitet 1800.

Gëzuar pashkët! (ai supozohej të ishte lepur)

Një karrige e hershme tek dentisti

Në fillim të viteve 1900, dehja dhe pastaj të hip në një derr konsiderohej si një nga sportet më ekstreme të njohura për njeriun.

Një foto prekëse e ushtarëve amerikanë që nderojnë të gjithë kuajve që humbën jetën në Luftën e Parë Botërore

Luajtja e golfit në një ndërtesë në ndërtim e sipër në Los Anxheles, 1927

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close