Kuriozitete

Fëmijët gjejnë thesarin e nënës në çorape pasi ajo vdes, e nxjerrin në ankand për mijëra paund

Një unazë safiri e gjetur e mbështjellë me çorape të vjetra së bashku me një thesar bizhuterish në shtëpinë e një të moshuareje mund të shitet mijëra dollarë në ankand.

Margaret Hood, nga Littleover, Derby, e mbajti ngarkesën e sendeve antike të fshehura larg nga të afërmit dhe kujdestarët që nuk e kishin idenë se ekzistonin derisa ajo vdiq tetorin e kaluar në moshën 90-vjeçare.

Vajza e Margaret, Sue Bird, 66 vjeç, dhe djali, Jonathan Hood, 56 vjeç, një drejtor kompanie, u habitën kur zbuluan një pjesë të pasurisë së saj të fshehur në të gjithë pronën ndërsa pastronin shtëpinë e saj.

Një unazë e çmuar prej safiri ishte e mbështjellë në një çantë transportuese supermarketi Sainsbury, e mbështjellë me çorape dhe e varur pranë derës.

Dhe ndërsa ata kontrolluan shtëpinë më tej, ata vazhduan gjetën një arkë bizhuterish.

Një pjesë nga koleksioni i jashtëzakonshëm i stërgjyshes tashmë ka arritur në ankand 5,410 £ dhe pritet të arrijë në 20,000 £ në total.

Pjesa tjetër e ngarkesës sekrete të Margaret do të shitet nga Richard Winterton Auctioneers në Lichfield, Staffs., më 27 mars.

Vajza e Margaret, Sue Bird, 66 vjeç, dhe djali Jonathan Hood, 56, drejtor kompanie, thanë se pastrimi i shtëpisë së nënës së tyre ishte si një gjueti thesari në jetën reale.

Sue, nga Mickleover, Derbyshire, një ish-koordinator i fletëve të provimit në Universitetin e Derbit, tha: “Ne nuk e dinim që mamaja kishte marrë të gjitha këto bizhuteri.

“Ajo nuk na tha kurrë dhe vetëm rastësisht i gjetëm të gjitha. Ne e dinim se ajo kishte trashëguar disa bizhuteri disa dekada më parë nga një mik i vjetër i familjes, por nuk e kishim idenë për masën. Ajo kurrë nuk më tregoi mua apo vëllait tim dhe ne u mërzitëm kur filluam të zbulonim të gjitha këto kuti,” tha ajo.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close