Kuriozitete

FOTO\ Shfaqet në Gjirin e Vlorës një peshkaqen i rrallë

Një peshkaqen i llojit të veçantë është gjetur ditën e sotme në gjirin e Vlorës.

Bëhet me dije se në bregdet është gjetur i ngordhur një peshkaqen dhelpër i quajtur në gjuhën shkencore “Alopias vulpinus”. Peshkaqeni është marrë dhe dërguar në laborator ku do të kryhet studimi dhe më pas do të balcamoset.

Peshkaqeni i këtij llloji është i rrallë në ujërat e detit Mesdhe. “Alopias vulpinus” është një specie e rrallë në ujërat tona, por jo kërcënuese për jetën e qytetarëve pasi ata nuk kanë sjelle agresive ndaj njerëzve.

Foto nga Aleksander Golemaj:

 

 

 

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close