Kuriozitete

Fotografia greke zbulon fotot e rralla: Si jetonin shqiptarët në ish-Jugosllavi

Fanny Sarr në vitin 1992 vizitoi Kosovën. Ajo është një fotografe e njohur greke, e cila ka zbuluar disa foto të rralla sesi jetonin shqiptarët e Kosovës në vitet ’90. Fotot janë realizuar në disa qytete të ndryshme si, si në Prishtinë, Prizren, Gjakovë, Podujevë dhe Pejë. Qëllimi i fotografes greke ishte të pasqyronte mënyrën e jetës së shqiptarëve në ish Jugosllavi. Siç shihet në foto shqiptarët bënin një jetë të varfër dhe të prapambetur krahasuar me vendet Perëndimore.

             

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close