Kuriozitete

Gjenden mumjet me “gjuhë ari” në Egjipt

Sipas Ministrisë egjiptiane të Turizmit dhe Antikiteteve, arkeologët kanë zbuluar varret e tre mumjeve egjiptianë – një burrë, grua dhe fëmijë, të cilët kishin gjuhë prej floriri, një metodë që ka të ngjarë t’i ndihmojë ata të flasin me perënditë në jetën e përtejme, shkruan Live Science

Një nga varret, i cili ishte plaçkitur nga grabitësit e varreve, mbante eshtrat e gruas dhe një fëmije 3-vjeçar por varri i burrit, nga dinastia e 26-të, i njohur gjithashtu si periudha Saite, ishte i paprekur.

“Kjo është shumë e rëndësishme, sepse është e rrallë të gjesh një varr që është plotësisht i vulosur,” tha Esther Pons Mellado, bashkëdrejtoreshë e misionit arkeologjik të Oxyrhynchus, për The National , një gazetë në Lindjen e Mesme.

Dy varret e sapo gjetura janë një dëshmi e kryeqytetit të lashtë. Varri i burrit përmbante një mumje të varrosur brenda një sarkofagu gëlqeror me një kapak në formë njeriu, si dhe katër kavanoza të krijuara për të mbajtur organet e të ndjerit, rruaza jeshile.

Identiteti i burrit, gruas dhe fëmijës nuk dihet, por arkeologët shpresojnë se gërmimet e vazhdueshme do të zbulojnë më shumë të dhëna. Kjo është hera e dytë këtë vit që arkeologët gjejnë mumje që kanë gjuhën prej ari në varret e lashta egjiptiane. Në janar, Ministria egjiptiane e Turizmit dhe Antikiteteve njoftoi se kishte zbuluar një mumje 2000-vjeçare me një gjuhë ari në Taposiris Magna, një vend arkeologjik në bregdetin e Mesdheut të Egjiptit.

Ndoshta ai individ kishte gjuhën e mbuluar me ar për ta ndihmuar të fliste në jetën e përtejme, veçanërisht me një hyjni si Osiris, perëndia e botës së krimit, sipas Live Science .

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
%d bloggers like this: