fbpx
Kuriozitete

Kjo është breshka më gjigante në botë, 100 herë më e madhe se ato të zakonshme

Zbulohen mbetjet e breshkës më të madhe në botë. Raportohet breshka e cila kishte madhësinë e një veture, breshka e quajtur Stupendemys geographicus që ka jetuar 10 milion vite më parë, u përshkrua për herë të parë në vitin 1970, raporton “TheNewDaily”.

Fosilet e sajë u rriten në 1.85 metra. Paleobiologët nga Universiteti i Cyrihut gjetën mostra edhe më të mëdha në Venezuela të Kolumbisë. Ato ishin prej 2.5 metra deri në 3 metra të mëdha. Spekulohet të ketë pasur një trup prej 1145 kilogramësh. Breshkën e quanin ‘qafë anësore’ sepse kishte një qafë të gjatë, dhe i duhej të anonte në njërën anë që të hyjë nën guaskë.

Trego më shumë

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button