Kuriozitete

Kjo është një bimë me veti shëruese që ka një histori mbi 2000 vjeçare

Ekziston një bimë mjekësore me një histori mbi 2000 vjeçare, e cila duket se është një shëruese e njohur nga lashtësia. Bëhet fjalë për portulaca oleracea (Portulaca oleracea).

Theophrastus, babai i botanikës, rekomandoi portulakën si një ilaç për dhimbje të fytit, dhimbje veshi, ënjtje të kyçeve dhe lëkurë të thatë. Përdoret për trajtimin e dhimbjeve të kokës, dizenterisë, pickimit të hardhucave dhe gjarpërinjve, trajtimin e sistemit urinar dhe tretës, analgjezik, qetësues dhe antipiretik.

100 gr. që përmban 400 mg. Acidet yndyrore omega-3 të quajtura acid alfa-linolenik ose LNA-domethënë pesëmbëdhjetë herë më shumë omega-3 se sa shumica e maruleve të disponueshme në treg.

Antioksidant i fuqishëm

Një pjesë e portulakës plotëson nevojat ditore për vitaminë E dhe glutation, një antioksidant i fuqishëm. Njihen efektet e dobishme të vitaminës E dhe acideve yndyrore omega-3 në mbrojtjen kundër kancerit, sëmundjeve të zemrës dhe sëmundjeve inflamatore.

Përmbajtja e lartë e acideve yndyrore omega-3, e bën portulakën veçanërisht të dobishme për trupin e njeriut.

Portulaka është ideal si tonik, ndalon dhimbjen e kokës që vjen nga etja apo nxehtësia, por edhe vetë etjen duke i vendosur 2-3 gjethe nën gjuhë. Gjithashtu i rrahur, përdoret për të trajtuar djegiet.

Përmban gjithashtu kalcium, magnez, hekur, fosfor, kalium, vitamina A, C, B dhe karotenoide./abcnews.al

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close