fbpx
Kuriozitete

Microsoft Solitaire mbush sot 30 vjet që nga krijimi

Çokush që ka përdorur kompjuter, e di fare mirë se për çfarë bëhet fjalë. Është pikërisht loja me letra që gjendet e instaluar në çdo kompjuter dhe që jo pak herë e kemi kaluar kohën me të.

Loja shpejt u kthye në të preferuarën e punonjësve të mërzitur të zyrës, dhe sot e kësaj dite vazhdojnë të ‘luhen mbi 100 milion duar’ në ditë. Loja virtuale e letrave fillimisht pushtoi ekranet e kompjuterave tanë retro, të dendur, jo të bardha në vitet 1990, dhe pavarësisht se nuk e ndryshuan ose e azhurnuan shumë gjatë viteve, Solitaire akoma luhet nga rreth 35 milion njerëz çdo muaj.

Ajo u përfshi së pari në Windows 3.0, dhe siç duket ishte krijuar për të na mësuar se si të përdorim një maus, sesa si të bëhemi një lojtar i fortë në lojërat me letra.Mendohet se Solitaire ka të ngjarë të jetë instaluar në më shumë se një miliard njësi në gjithë botën.

Solitaire madje u fut në Sallën e Lojërave Botërore vitin e kaluar, duke u bashkuar me klasikë si Doom, Tetris, World of Warcraft dhe Halo: Combat Evolution. Në shumë mënyra, ajo ndihmoi në hapjen e tregut të lojërave të rastësishme, që mbetet kaq popullor sot.

Trego më shumë

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button