Kuriozitete

NASA bën histori, dërgon avionin e parë drejt një planeti tjetër

NASA ka nisur  helikopterin e parë drejt një planeti tjetër. Mjeti i vogël robotik rreth 1.8 kg ka kaluar me sukses provat kryesore dhe pritet të mbërrijë në Planetin e Kuq në shkurt të vitit 2021.  Helikopteri i NASA-s do të udhëtojë nëpër 314 milion milje (505 milion kilometra) hapësirë ​​ndërplanetare për të arritur në Mars.

NASA tha se helikopteri kanë si qëllim që të konfirmojnë nëse fluturimi në atmosferën e Marsit është i mundur dhe nëse mund të kontrollohet nga Toka me një distancë të madhe ndërplanetare. Helikopteri mbart gjithashtu një aparat fotografik të aftë për të siguruar imazhe me rezolucion të lartë në Planetin e Kuq, shkruan abcnews.al.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close