fbpx
Kuriozitete

Një fenomen interesant u shfaq në qiell

Ekspertët e astronomisë kanë kërkuar të sigurojnë publikun se këto mrekulli të qiellit të natës janë dukuri natyrore. Shtigjet e çuditshme u gjetën për herë të parë mbi Cambridgeshire, transmeton lajmi.net.

23-vjeçar, nga Walsall, West Midlands, gjithashtu e pa atë dhe tha për MailOnline: “Mbrëmjen e djeshme para se të errësohej, vura re një dritë të ndritshme jashtë dritares time. Drita ishte pak nën nivelin e reve dhe ishte portokalli e ndritshme”.  Elaine, nga Coventry, West Midlands, i tha MailOnline: “Edhe unë dëshmova diçka të ngjashme në Coventry nga kopshti im në të njëjtën ditë”.

Sidoqoftë, Dr Robert Massey, zëvendësdrejtor ekzekutiv i Shoqërisë Mbretërore Astronomike, tha që kishte shpjegime shkencore për këto fenomene. Ai i tha: “Unë mendoj se drita e fortë e ndritshme që njerëzit po shohin është planeti Venus në qiell, sepse është jashtëzakonisht i ndritshëm”.

Trego më shumë

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button