KurioziteteShowbiz

Njihuni me modelin e parë albin shqiptar, që tërhoqi vëmendjen e “Vogue Italia”

Mario Prendi është modeli i parë albin shqiptar. 25-vjeçari tërhoqi vëmendjen e agjencive të modelingut duke marrë pjesë në disa projekte, dokumentarë, si figurant dhe model në revistën “Imodels” dhe ” Vogue Italia”.

Ai ishte sot i ftuar në emisionin “Shqipëria live”, ku u shpreh se “të jesh albin në Shqipëri të përball me paragjykime dhe bullizëm”.

Mario ka studiuar për drejtësi dhe aktualisht punon si këshilltar ligjor në një kompani.

Albinizmi është rezultat i ndryshimeve gjenetike që pengojnë pjesërisht ose plotësisht prodhimin e pigmentit të melaninës, që është përgjegjëse për ngjyrën e lëkurës.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
%d bloggers like this: