fbpx
Kuriozitete

“No mask” alarmon legjendën e muzikës, thirrje të rinjve

Një ditë pas protestave në Romë kundër mbajtjes së maskave shëndetësore, legjenda e muzikës italiane, Adriano Çelentano, me anë të një videoje në rrjetet sociale u është drejtuar të rinjve që nuk i respektojnë rregullat e distancës shoqërore dhe në të cilën ai dhe njëherë falenderon mjekët që siç shprehet ai  ‘ na kanë mbajtur për dore’.

“Hej djema. Unë mendoj se ka ardhur koha për të na dhënë një dorë! Unë u bëj thirrje kryesisht tërinjve. Ata të rinj që janë të rinj vetëm fizikisht, por përndryshe … ata janë shumë të vjetër për karakterin tim”, thotë këngëtari.

“Duhet të më falni, vazhdon Çelentano, por është diçka që unë gjithmonë e kam menduar kur isha i ri fizikisht si ju. Sot unë jam 82 vjeç dhe ju, për moshën time, duhet të më mbani në krahë dhe të më ledhatoni siç bëni me fëmijët e vegjël sepse vetëm duke më përkëdhelur mua, ju do të jeni në gjendje të shmangni kotësinë kolosale që thonë mohuesit dhe nuk u referohem vetëm atyre që mohojnë në mënyrë penale shfarosjen hebraike të kryer nga nazizmi dhe aq më pak ti referohem debateve mjeko-televizive.”  “Për fat të mirë ka mjekë”, shton ai.

“Nëse ata nuk do të ishin aty për të na mbajtur në duar në këtë vendkalim dramatik, ne do të ishim edhe më zhgënjyes se ata të rinj. Pra, mohuesit e vërtetë janë ata të rinj që pa maskë, për të demonstruar forcën mblidheni në grumbuj të rrezikshëm pa një distancë minimale. Dhe ju e quani guxim këtë? Jo. Kjo është një çmenduri e pastër masive. Sigurisht që nuk duhet të ngjallim panik, me të drejtë e thonë mjekët.Ne duhet të dalim nga shtëpia dhe të shoqërohemi, të mos ndalojmë së studiuari, të punojmë, të bëjmë gjithçka sikur virusi të mos ekzistonte, sepse nëse ekonomia bie, ne jo vetëm që do të vdesim nga viruset, por edhe nga uria “.

“Pra, përfundon ai, ne kemi një qëllim për të arritur. Ndoshta më i rëndësishmi në histori, fitorja. Dhe ne e dimë mënyrën për të fituar: Ne duhet të respektojmë 100% rregullat e treguara nga Organizata Botërore e Shëndetësisë.Duhet ta bëjmë këtë. Përndryshe, nëse grumbulloheni nuk e keni idenë më të vogël se çfarë mund të na ndodhë. Por unë kam besim te ju!”

Trego më shumë

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button