Kuriozitete

Pamjet e rralla të drerit të bardhë ia shtojnë bukurinë borës

Ky drerë i vogël me ngjyrë të bardhë është një specie në zhdukje e sipër.Pamja e tij sigurisht ia shton magjinë borës.

Pamjet e marra në Norvegji, tregojnë të voglin e drerit verior teksa qëndronte drejt për të marrë pozat e duhura fotografi.

E njohur me emrin Rena e bardhë, të cilat nuk janë albino, kanë një mutacion të rrallë gjenetike që heqin pigmentet nga leshi i tyre.

Njerëzit autoktonë Sami, që jetojnë në një zonë që shtrihet në Norvegji, Suedi Finlandë dhe Rusi, besojnë se dreri verior i bardhë është shenjë e fatit./Indeksonline/

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close