fbpx
Kuriozitete

Peshku me dhëmbë njeriu: Krijesa që po habit shkencëtarët

Një krijesë ujore me dhëmbë të ngjashëm me ato të njeriut ka lënë komunitetin shkencor të shokuar. Rakyat Post identifikoi krijesën e oqeanit si një peshk marine dhe tha se është i zakonshëm në ujërat e Malajzisë.

Krijesa i përket familjes Balistidae – dhe ata njihet për “sjelljen e tyre të keqe”, shton tutje tabloidi. Sipas National Geographic, këta peshq janë të famshëm njihen si të bezdisshëm, të cilët sulmojnë krijesa të tjera ujore, si dhe zhytësit.

Ata, siç i përshkruan kanali i famshëm, “përdorin dhëmbët e tyre të mprehta dhe nofullat e fuqishme për të luftuar kandilët e detit dhe gaforret, por kafshimi i tyre mund të shpojë edhe rrobat e zhytjes”.

Trego më shumë

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button