fbpx
Kuriozitete

Po mbushte rrudhat në një qendër kozmetike, e reja e pëson keq në fytyrë

Një grua e re nga Kina pësoi paralizë në anën e majtë të fytyrës së saj pas një injeksioni të një mbushëse rrudhash në një klinikë kozmetike. Mjekët kanë frikë se simptomat mund të jenë të përhershme. Zhao, 29 vjeçe, nga Hangzhou, kohët e fundit shkoi në një spital kozmetik për një procedurë që ajo i është nënshtruar disa herë në të kaluarën – injeksione mbushëse për të hequr rrudhat e dukshme në fytyrën e saj.

Vetëm këtë herë gjërat nuk shkuan normalisht si zakonisht. Konkretisht, më 19 shtator, shtatë ditë pas injektimit të mbushësit dermal, 29-vjeçarja u zgjua me paralizë në gjysmën e fytyrës së saj. Goja e saj ishte e shtrembër dhe ajo nuk mund ta mbyllte plotësisht gojën dhe syrin e majtë. Ajo ende nuk është në gjendje të përtypë ushqimin ose të pijë lëngje siç duhet, raporton Oddity Central.

“Çdo ditë e shoh veten në një pasqyrë me një fytyrë pa shprehje dhe thjesht dua të vdes”, tha ajo e dëshpëruar e re për faqen kineze GMW.cn.

Pasi u vizitua në një spital special për një ekzaminim, ajo u diagnostikua me paralizë nervore të fytyrës. Fatkeqësisht, mjekët nuk mund t’i tregonin gruas se sa kohë do të duhej që fytyra e saj të kthehej në normalitet, nëse kjo do të ndodhte fare. Procesi i ripërtëritjes mund të zgjasë me muaj, madje edhe vite, por ekziston dhe mundësia që fytyra e saj të mos shërohet kurrë.

Zhao u tha gazetarëve kinezë se ajo ishte një kliente e rregullt në një spital bukurie dhe kishte qenë për injeksione mbushëse disa herë. Sidoqoftë, ajo thotë, këtë herë procedurat janë kryer nga dy mjeke, njëën me të cilën ajo kishte punuar më parë, dhe tjetra që nuk e kishte parë kurrë. Ajo është e bindur se kjo e fundit është përgjegjëse për paralizën e saj.

Gruaja e re ngriti një proces gjyqësor kundër klinikës, pasi të dy palët nuk arritën një marrëveshje për kompensimin. Një zëdhënës i spitalit tha se diagnoza e saj mjekësore nuk përmendi mbushësit si shkakun e paralizës së fytyrës, kështu që kompania e saj nuk mund të binte dakord për të kompensuar gruan. Gruaja ka ngritur një proces gjyqësor kundër spitalit dhe do të vendoset në gjykatë.

Trego më shumë

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button