Kuriozitete

Studentët këngë Ramës / VIDEO

Protesta e studentëve padyshim ka qenë një nga ngjarjet demokratike më të rëndësishme për shoqërinë shqiptare vitet e fundit.

E ndezur krejt spontanisht dhe pa mbështetje politike studentët në të gjitha Universitet e vendit, bojkotuan mësimin dhe dolën duke protestuar për uljen e tarifave dhe si dhe për përmirësimin e kushteve në Universitete. Ato i parashtruan 8 kërkesa qeverisë dhe kërkuan plotësimin e tyre duke refuzuar negociatat me kryeministrin Edi Rama, pavarsisht dialogut që ai ka kërkuar me to.

Por ajo që është vënë re në këtë protestë është përdorimi i “meme”-ve si postera, ku studentët evidentonin problemet që qeveria ka krijuar me to. Ndërkohë veç “meme”-ve sot ato kanë krijuar një parodi për kryeministrin Edi Rama, me këngën e njohur shqiptare “Rrugës i trishtuar”, të cilën e kanë kënduar në Urban.

“Rruges i trishtuar, dikush po ecen, i falimentuar dhe fare vetem, reformen qe ngeli, duke kerkuar

i erdhi fundi iku dhe e la… Ramen qe e donte , sa donte jeten e braktisi sonte dhe e la vetem.

Ligjin qe hartoi, sa shpejt u shua, erresires fundi … iku dhe e la… Ndoshta rri i fshehur, diku ne pyje,

apo rri i trembur, atje me yjet dhe dergon atje Ervisin qe e don.  Kushedi kur kthehet, apo nuk kthehet,

se do pendohet secili ne vetmi,  lekët i kerkon… nanananananana.  Rruges i trishtuar, dikush po ecen,

i falimentuar dhe fare vetem, reformen qe ngeli, duke kerkuar i erdhi fundi iku dhe e la…

dhe pastaj do vij dhe do kerkoi që dikush tjeter ta degjoi. Kete here te donte te ishte

edhe njeher prane dhe do hiqte dore nga ligji qe e don… nnananannaannaanna”

Frymëzuar nga Alban Pira

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close