Kuriozitete

Studimi i ri zbulon se të fjeturit me një qen në shtrat është vërtet e dobishme

Të fjeturit me një qen në shtrat është vërtet e dobishme dhe se në fakt është më mirë sesa ndarja e shtratit me një njeri. Sipas një studimi nga Kristi L. Hoffman i Kolegjit Canisius në New York, modelet e gjumit të qenve pasqyrojnë nga afër modelet e gjumit të njeriut.

Gjatë studimit, Hoffman anketoi 962 gra nga të gjitha Shtetet e Bashkuara, 55% e të cilave kishin një shtrat me të paktën një qen, ndërsa 57% e tyre kishin një shtrat me një partner njerëzor dhe 31% kishin një shtrat me të paktën një Mace. Rezultatet zbuluan se ata që flenë pranë qenit të tyre të përkëdhelur janë më të aftë të flenë rehat se të tjerët, pasi modelet e gjumit të qenve korrespondojnë me modelet e gjumit të njerëzve.

Studimi theksoi gjithashtu se ata që ndanin një shtrat me një qenush kishin më shumë gjasa të binin në gjumë herët dhe gjithashtu të zgjoheshin herët.

“Krahasuar me partnerët e shtratit njerëzor, qentë që flinin në shtratin e pronarit të tyre u perceptuan si më pak irritues dhe të lidhur me ndjenja më të forta rehati dhe sigurie”, shpjeguan studiuesit. Por këto rezultate pozitive lidhen me qentë, por jo me ata që kanë mace, pasi është treguar që macet shkaktojnë shqetësime në shtrat si partnerët njerëzorë.

Studimi zbuloi gjithashtu se macet “shoqërohen me ndjenja më të dobëta të rehatisë dhe sigurisë në krahasim me njerëzit dhe partnerët e shtratit të qenve”. Ekipi hulumtues komentoi: “pronësia e qenve dhe përgjegjësitë e lidhura mund t’i bëjnë individët t’i përmbahen një rutine më të rreptë”. Kjo rutinë bën që ata të përmbahen në një orar fiks të gjumit, i cili është i dobishëm për pronarët e qenve./abcnews.al

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
%d bloggers like this: