fbpx
Kuriozitete

Të dashuruar në shkollë të mesme ritakohen dhe martohen pas 70 vjetësh

KANADA– Historia e dashurisë filloi 68 vjet më parë, kur Fred Paul dhe Florence Harvey gjetën për herë të parë njëri-tjetrin. Çifti u takuan në moshën e adoleshencës në Wandsworth, një qytet i vogël në Newfoundland dhe provincën Labrador, Kanada. Ata kaluan çdo moment që mundën së bashku, duke bërë shëtitje pas kishës, duke shkëmbyer puthje midis klasave dhe duke marrë pjesë në koncerte.

Çdo natë gjatë dy viteve që ishin së bashku, Paul ndizte dritën e verandës së tij para se të flinte, kjo ishte mënyra e tij për t’i thënë Harvey, e cila jetonte përtej gjirit, natën e mirë dhe se ai e donte atë.

“Ajo ishte dashuria ime e parë. E dashura ime e parë dhe dashuria ime e parë e vërtetë”, – tha Paul, tani 84 vjeç, për CNN.

Por kur Paul mbushi 18 vjeç, dhe Harvey ishte 15 vjeç, të dy vazhduan rrugët e tyre të ndara. Paul u transferua në Toronto për punë. Një vit më vonë, kur ai u kthye për ta kërkuar, Harvey ishte zhvendosur në një qytet tjetër. Përfundimisht, ata të dy u martuan me njerëz të tjerë dhe krijuan familje.

Por në vitin 2017, Harvey u gjend përsëri beqare pasi burri i saj Len vdiq nga kanceri. Çifti, të cilët ishin të martuar lumturisht për 57 vjet, kishin pesë fëmijë së bashku. Dy vjet më vonë, gruaja e Paulit për gati 60 vjet, Helen, gjithashtu vdiq pasi vuante nga probleme të shumta shëndetësore, ata kishin dy fëmijë së bashku.

Ishte pikëllimi i përbashkët për humbjen e bashkëshortëve të tyre që i solli ata përsëri së bashku. Kur Harvey dëgjoi se gruaja e Paulit ndërroi jetë, ajo e telefonoi për ta siguruar që gjërat ngadalë të përmirësoheshin. Gjatë asaj bisede të parë, e cila ndodhi një ditë pas ditës së Shën Valentinit, ata folën për jetën e tyre të veçantë, fëmijët dhe nipërit e mbesat e tyre dhe festuan kujtimet e lumtura të njëri-tjetrit.

“Unë kurrë nuk kam menduar se do të kalonte kjo, por ne shkuam nga biseda një herë në javë, në dy, në tre herë, në çdo ditë për orë të tëra. Ne ishim rilidhur me të vërtetë edhe pse nuk ishim parë njëri-tjetrin në ato vite. E dija se kjo ishte e gjitha.”– tha Harvey, 81.

Muaj më vonë, në ditëlindjen e tij në Korrik, Harvey e befasoi Paul-in duke ardhur në Toronto, ku ata u ribashkuan më në fund.

“Kur kuptova se ajo ishte në qytet dhe po vinte tek unë, ishte ora 10:30 e natës. Unë ika nga shtrati dhe u vesha dhe shkrova Welcome Mirësevini Florence ‘me shkumës në rrugën e rrugës dhe kur ajo arriti, unë shkova në makinën, i dha asaj një përqafim dhe një puthje në faqe, dhe unë e mbajta për dore dhe e dija menjëherë që ajo më kishte marrë zemrën “, – shtoi Paul.

Vetëm tre ditë pas ribashkimit, çifti ishin gati të martoheshin. Familjet e tyre pyetën pse po nxitonin, por Paul dhe Harvey nuk kishin dyshime se donin të kalonin pjesën tjetër të jetës së tyre së bashku.

Paul ishte gjithashtu një muaj larg fillimit të trajtimit për kancerin e stomakut, por Harvey ishte i përkushtuar të ishte pranë tij gjatë gjithë të mirave dhe të këqijave, pa marrë parasysh se çfarë do të thoshte kjo.

Më 8 gusht, Paul dhe Harvey shkëmbyen zotime përpara familjes dhe miqve të ngushtë në Norval United Church në Georgetown, Ontario. Për shkak të pandemisë së koronavirusit, ata e mbajtën listën e miqve të vogël.

“Ju ishit i pari që më shëtiti në adoleshencën time, unë mendoj se do të jesh njeriu i fundit që do të më çosh në shtëpi”. – i tha Harvey Paul gjatë ceremonisë.

Martesa e tyre u drejtua nga ministri kryesor i kishës, Paul Ivany, i cili zhvilloi më shumë se 500 ceremoni martese në karrierën e tij, por tha se kjo ishte “hërbimi më prekës, më i thellë, që ai kishte marrë pjesëndonjëherë.

“Ata të dy ishin martuar prej vitesh dhe kishin krijuar familje dhe kujtime dhe jetë të mrekullueshme. Ata të dy i kishin përmbushur vërtet betimet ndaj bashkëshortit të tyre të parë” Në sëmundje dhe në shëndet. Në gëzim dhe në hidhërim. Të duash dhe të dashur. pasi të dy do të jetojmë, “ – tha Ivany.

Pasi shkëmbeu zotimet, Pauli nxori fizarmonikën e tij dhe i këndoi nuses së tij një këngë Ricky Skaggs, “Unë nuk do të të ndryshoja nëse do të mundja”.

Tani, Harvey tha i ngazëllyer, se çifti planifikon të rikuperoj kapitujt e parë të historisë së tyre duke vizituar qytetin e fëmijërisë ku ata u takuan dhe u dashuruan të gjitha ato vite më parë.

Trego më shumë

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button