fbpx
Kuriozitete

VIDEO / Ushtarë të një shteti tjetër këndojnë “Xhamadani vija vija…”

Zvicra nuk po gjen dot rehat me qytetarët e saj me prejardhje shqiptare. Pas “skandalit” me Flamurin Shqiptar në ambient publik dhe atij me vënien e simboleve Kombëtare shqiptare në uniformat e tyre zvicerane, të rinjtë me prejardhje shqiptare që shërbejnë në ushtrinë e Zvicrës janë vënë serish në qendër të debatit publik në vendin ku jetojnë.

Sicc mund ta shihni në videon e mëposhtem një grup ushtarësh në një makinë këndojnë me shumë pasion këngën “Xhamadani vija vija”, e cila, sipas “20minuten” është “himni jozyrtar i Shqipërisë së madhe”.

Zëdhënësi i Ushtrisë Zvicerane, Daniel Rist thotë të mos ketë dijeni rreth rastit konkret. Por megjithatë ai thotë se nuk sheh ndonjë problem këtu.

Trego më shumë

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button