Kuzhina

Bukë me gjalp dhe shtresa djathi

Bukë me gjalp dhe shtresa djathi

Përbërësit:

400 gr miell

200 ml qumështi i ngrohtë

7 gr maja e thatë (1 pako)

1 lugë çaji sheqer

1 kokërr vezë

kripë

100 gr gjalp i tretur

200 gr djathë i verdhë që shkrin

Përgatitja:

Në një tas vendosim qumështin e ngrohtë shtojmë majanë e thate, 1 lugë caji sheqer, 1 lugë gjelle miell, Të gjithë këtë përbërës i përziejmë mirë dhe i mbulojmë me picetë dhe e lëmë të pushojë për 10 minuta në temperaturë ambienti.

Pasi të kalojnë 10 minuta shtojmë në një tas 1 vezë të plotë, kripë, 50 gr gjalp të tretur, 370 gr miell, e trazojmë fillimisht me lugë druri dhe më pas me duar derisa të na formohet një brumë si për petët e byrekut.

E mbulojmë përsëri brumin me picetë dhe e lëmë të pushoje dhe për 1 orë tjetër derisa brumi të dyfishohet.

Pas 1 ore e largojmë nga tasi, e punojmë lehtë dhe e ndajmë në kulacë afërsisht 6-7 kulacë.

Hapim kulacët në petë të trasha në një madhësi mesatare sa një tavë keku 28-32 cm.

Vendosim petët në një tavë të lyer me gjalp të tretur.

Lyejmë petën me gjalp me ndihmën e një furce.

Grijmë djathin kackavall të butë dhe përhapim mbi petë.

Përsëri vendosim petën e lyejmë më gjalp, shpërndajmë djathë dhe kështu vazhdojmë deri në petën e fundit.

E lyejmë deri në fund, e presim në copa, e lëmë të pushojë dhe 30 minuta.

Më pas e vendosim tepsinë në furrë, të piqet për 30 minuta, në temperaturë 180-190 gradë Celsius.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close