Kuzhina

Biskota me tërshërë

Biskota me tërshërë Përbërësit: 1 banane madhe 1 vezë 80 gr sheqer kaf 80 gr arra 80 gr bajame 80 gr kumbulla të thata 50 ml lëng portokalli ose boronice 150 gr tërshërë 70 gr miell 1 lugë çaji pluhur pjekës ,vanilje

Përgatitja: Shtypim bananen dhe e kthejmë atë në furrë. Shtojmë vezën dhe sheqerin dhe I përziejmë të gjithë përbërësit dhe ½ lëng portokalli. Grijmë me mixer pak tërshërë dhe bajamet I kthejmë në miell. Shtojmë në tas miellin, bajamet dhe tërshërën e grirë dhe kumbullat e thata të grimuara në copëza të vogla, arrat e copëtuara, vanilje, shikojmë dhe konsistencën dhe mund të shtojmë pak lëng portokalli në se brumi rezulton I fortë. Në një tepsi në letër pjekje ndajmë brumin me kupën e akullores dhe me lugë I vendosim në furrë me temperaturë 180 gradë Celsius për 15-20 minuta.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Lexo edhe:

Close
Back to top button
Close