Kuzhina

Bullgur me perime dhe rrush te thate

Për ata që nuk e dinë, bullguri është një ushqim natyral me krunde gruri. Nuk ka shumë yndyrna dhe është i pasur me minerale si manganezi, magnezi dhe hekuri, plus është një burim shumë i mirë proteine. Mbi të gjitha, është i pasur me fibra që ndihmojnë aparatin tretës për detoksifikimin e toksinave nga trupi; ndihmon për shëndetin e zemrës duke qenë se sasia e lartë e fibrave ul inflamacionin dhe korrigjon nivelet e larta të kolesterolit; rreth 25% e nevojave ditore për fibër i mbulon bullguri. Gjithashtu, bullguri njihet për dobësim, falë fibrave që na bëjnë të ndihemi më të ngopur si dhe për balancimin e sheqerit në gjak, që promovon uri të qëndrueshme dhe një peshë të shëndetshme. Pra, është shumë i mirë për njerëzit që vuajnë nga diabeti apo edhe për ata që duan të dobësohen.

Krahasuar me tipet e tjera të miellit të grurit që përdoren në produkte të paketuara, bullguri nuk është i përpunuar dhe si produkt final i mbeten shumë nga vlerat ushqyese brenda një kokrre të plotë. Zakonisht, bullguri shitet i “parazier” që do të thotë se është hequr vetëm një pjesë e vogël e kokrrës së grurit, por konsiderohet gjithësesi krunde e plotë.

Duke e krahasuar me orizin kaf, bullguri ka më pak kalori, më pak yndyrna dhe dyfishin e fibrave. Me orizin e bardhë nuk krahasohet fare, ndërsa me tërshërën apo miellin e misrit do të thoja se bullguri ka më shumë fibra.

Mund t’a gjesh kudo në supermarkete, kushton pak lek, por është një eliksir i shëndetit.

Ja si mund t’a përdorësh bullgurin në regjimin tënd

BULLGUR ME PERIME DHE RRUSH TE THATE

Përbërësit:

 • 1/3 filxhan bajame të copëzuara
 • 1 lugë gjelle vaj ulliri
 • 3 filxhan me perime (qepë e kuqe, karrota, kunguj të freskët dhe lulelakër, patëllxhan)
 • 1 1/2 lugë gjelle shafran indie (cumin)
 • 1 1/2 lugë gjelle koriandër
 • 1 filxhan verë e bardhë
 • 1/3 filxhan rrush i thatë
 • 3/4 filxhan konservant perimesh
 • 1 lugë të vogël kanellë

Përgatitja:

 1. Vendos bajamet në një tigan mesatar. Përzieji derisa bajamet të piqen, rreth 4 minuta. Zbrasi në një tas. Hidh vaj tek i njëjti tigan. Rrite nxehtësinë nga mesatare në të lartë. Shto perimet, shafranin dhe koriandër; përzieji derisa perimet të zbuten, rreth 3 minuta. Shtoji verën dhe rrushin e thatë. Zieje derisa vera të mbetet në gjysmë, për rreth 3 minuta. Shtoji konservatin e perimeve dhe lëre të mbuluar me kapak për 6 minuta. Shtoji kripë dhe piper.
 2. Ndërkohë përgatit bullgurin; thjesht zieje për pak minuta, njësoj si me orizin.
 3. Hidhe në pjatë dhe shërbeje me perimet e gatuara.
 4. Receta është për 2 persona
Bullgur me perime dhe rrush te thate

Bullgur me perime dhe rrush te thate

Është një recetë e thjeshtë por shumë e shijshme. Mund të përdoret si pjatë e vetme ose si garniturë për pulën.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
%d bloggers like this: