Kuzhina

Ëmbëlsirë me banane dhe biskota

Një recetë e thjeshtë ëmbëlsire me banane dhe biskota. Nuk ka nevojë për pjekje, dhe kjo është një arsye më shumë që ta gatuani atë, sepse ju merr vetëm pak kohë.

Përbërësit: 2banane.
400 gr biskota.
250 ml qumësht.
200 gr çokollatë.
300 ml pana.

Përbërësit:
Shtoni kremin pana në një enë dhe rriheni me një mikser. Ndërkohë, shtoni qumështin në njën enë dhe kaloni në të biskotat. Renditini një shtresë biskota në një enë për ëmbëlsira dhe mbi të shtonin një nshtresë pana.

Prejini bananet në feta të holla dhe renditini mbi biskota. Ndiqni të njëjtin proces duke vendosur një shtresë biskota, një shtresë pana dhe më fund bananet, derisa përbërësit të përfunojnë.

Copëtojeni çokollatën dhe idheni në sipërfaqene ëmbëlsirës. Vendoseni në frigorifer për disa orë dhe më pas është gati për t’u shërbyer.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close