Kuzhina

Kuskus me perime

Kuskus me perime

Përbërësit:

150 gr kuskus

200 ml ujë i valuar

1 patëllxhan i madh

1 spec i kuq me tul

1 karrotë

2 kunguj të njomë (të vegjël)

1/2 lugë kafe kurmuma

4 lugë gjelle vaj ulliri

Kripë dhe piper i zi

Përgatitja:

Lajmë, pastrojmë perimet dhe I presim ato në kubikë me brinjë 1 cm.

Vendosim perimet në tigan, shtojmë në të 4 lugë gjelle vaj ullri dhe fillojmë të kaurdisim në temperaturë mesatare për 20-25 minuta. Hedhim kripë, piper të zi dhe kurkuma.

Ndërkohë duke u gatuar perimet vendosim kuskusin në një tas. Shtojmë 200 ml ujë të valuar dhe mbulojmë tasin me një pecetë. E lëmë të mbuluar për 5-10 minuta, më pas e thërrmojmë me majën e pirunit. Shtojmë në një pjatë si bazë kuskusin dhe e mbulojmë me perime. E shërbejmë të ngrohtë, por mund ta servirim edhe të ftohtë.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close