Kuzhina

Pandispanjë (me sherbet)

Pandispanjë (me sherbet)

Përbërësit:

8 vezë ( në temp. ambienti)

240 gr sheqer

240 gr miell

Sherbeti

700 gr sheqer

500 ml ujë

2 feta limon

Përgatitja:

Vendosim vezët e plota në një tas. Fillojmë t’i rrahim duke shtuar pak kripë sa të marrin dy gishtat e dorës.  Rrahim vezët duke shtuar pak nga pak sheqer. Ky process zgjat 10 minuta, derisa sheqeri të shkrijë dhe vezët të rrisin volumin e tyre.

Shtojmë pak nga pak miellin e situr, duke e përzierë me tel dore ose lugë druri.

Hedhim brumin në një tepsi të lyer me yndyrë dhe të pudrosur me miell. Vendosim tepsinë në furrë në temperaturë 170 gradë Celsius për 40 minuta. Ndërkohë në tenxhere kemi vendosur sheqer, ujë të ftohtë, imon dhe vanilje. E lëmë të ziejë vetëm 7 minuta nga momenti i zierjes. Pasi pandispanja të jetë ftohur, e presim në racione dhe hedhim sherbetin e ngrohtë, e lëmë pandispanjën të ftohet plotësisht dhe e shërbejmë.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
%d bloggers like this: