Kuzhina

Pulë e mbushur me oriz dhe majdanoz

Pulë e mbushur me oriz dhe majdanoz

Përbërësit:

1 pulë

3 lugë gjelle vaj ulliri

1 lugë gjelle gjalp

1 qepë mesatare

1 gotë oriz

Kripë dhe piper i zi

Pak piper i kuq pikant

3 lugë gjelle majdanoz i grirë

1/2 filxhan çaji ujë të nxehtë

Përgatitja: Pastrojmë pulën dhe e lëmë mënjëanë. Në një tigan ngrohim vajin, gjalpin dhe e kaurdisim qepën derisa të zbutet. Shpëlajmë orizin dhe e shtojmë te qepa duke vazhduar ti kaurdisim së bashku. Rregullojmë shijen me kripë, piper të zi dhe piper pikant dhe i përziejmë së bashku me majdanoz të grirë. Shtojmë gjysmë filxhani me ujë të nxehtë dhe e lëmë të marrë valë derisa orizi të përthithë ujin. Më pas mbushim pulën me oriz dhe e mbyllim atë me një shkop shishqebapi. Lyejmë pulën nga jashtë me pak vaj, gjalpë dhe kripë. Shtojmë ½ gotë ujë dhe e vendosim në furrë të piqet në temperaturë 190 gradë Celsius, për 1 orë.

Trego më shumë

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close